Management Team


Wocheng Liu

Chair of the Board, Co-Chief Executive Officer and Director 

Mr. Liu, age 53, has served as Executive President of Hubei Aoxin Science & Technology Group Co., Ltd., which owns approximately 12.8% of our outstanding shares, since October 2015. Prior to joining Hubei Aoxin Science & Technology Group Co., Ltd. and commencing May 2010, Mr Liu was President of Yingji International Carbon Market Investment Group. From March 2008 to March 2010, Mr. Liu was Vice President of Pan-China Group, which was directly subordinate to the Ministry of Construction of China. In May 2006 Mr. Liu founded Hainan Shiji Xiangguang Investment Co., Ltd., where he served as Chairman.  From May 2004 to April 2006, Mr. Liu was General Manager of Zhengzhou Xinlong Dapeng Power Co., Ltd. From December 2002 to May 2004, he served as a consultant to Luoyang Industry & Commerce Co., Ltd. From August 1996 to November 2002, Mr. Liu was Vice Secretary of Yiyang County Committee of the Communist Party of China. From June 1993 to July 1996, he served as Deputy County Mayor of Yiyang County, Henan Province. From March 1991 to May 1993, Mr. Liu served as Deputy Director of Mining Administration Office of Xin’an County, Henan Province, and Director General of Mining Administration Bureau of Xin’an County, Henan Province.

Mr. Liu holds a Master’s degree in engineering from Luoyang Refractory Materials Research Institute and a bachelor degree in chemistry from Yancheng Normal College.   

 

Tommy Law
Chief Financial Officer

Prior to joining our company, Mr. Liu, age 55, was the principal of Tommy C.C. Law Certified Public Accountant, a public accounting firm he formed in January 2013. From April 2005 to November 2012, Mr. Law was employed by China Infrastructure Investment Limited, initially as financial controller, then as corporate secretary, and finally as Chief Financial Officer.  China Infrastructure Investment Limited is primarily an investment holding company whose investment portfolio includes property investment and natural gas businesses, and whose shares are listed on The Stock Exchange of Hong Kong Limited.

From April 2010 to September 2012, Mr. Law served as an independent non-executive director at Karce International Holdings Company Limited, a manufacturer and distributor of calculators and other electronic products, where he served as a member of the Audit Committee and Nomination Committee and as chairman of the Remuneration Committee.

 Mr. Law was employed as Financial Controller at Pearl Investments (Hong Kong) Limited from September 1996 to May 2003 and at Lee Gardens International Holdings Limited from January 1997 to March 2003. From June 1993 to January 1995 he was employed as Senior Accounting Manager at Albion International Holdings Limited. From October 1991 to September 1992 he was employed as Manager (Finance Division) at Hong Kong Securities Clearing Company Limited. From August 1984 to July 1991 Mr. Law was employed as a Supervisor at Price Waterhouse.         

Mr. Law graduated from the Hong Kong Polytechnic University with a degree in Accountancy in 1984 and received a post-graduate degree in Corporate Administration from the Hong Kong Polytechnic University in 2000.

 

Hanying Li 
Director  and CO-Chief Executive Officer
Ms. Hanying Li. Ms. Li has served as our Chair since January 2010. Ms. Li founded our company in 2005. From 1979 through 2004, Ms. Li was deputy director of Wuhan City Prosecutor Office. Ms. Li received her bachelor degree in law from Hubei Finance & Economic University. Ms. Li was nominated as a director for her experience operating hog farms and leadership of our company.

 

Guolan Li 

Director 

Mr.Guolan Li, Age 56, has been General Manager of Hubei Aoxin Science & Technology Group Co., Ltd. and Chairman of Hubei Hang-ao Servo Technology Co., Ltd. since July 2010. From September 2000 to June 2010, he was the Manager of the Wuhan Duoluokou Grand Market Management Center. From May 1998 to August 2000, he was a director and the Deputy General Manager of Hanzheng Group, Ltd. From August 1980 to April 1998, he was employed by the Native Produce Company of Wuhan City, Qiaokou District, initially as Chief Accountant, then as Deputy Section Chief, then Section Chief, and finally as General Manager. Mr. Li is a graduate of the Hubei University of Economic Management. Mr. Li was nominated as a director because of his management experience.

 

Zihui Mo

Independent Director 

Mr. Zihui Mo. Mr. Mo has served as an independent Director since October 2012. Since January 1, 2009, Mr. Mo has been CFO and COO of Watches of Switzerland, a private manufacturer of watches in Hong Kong and the United States owned by members of his family. He held the same positions from February 2004 through 2006. From January 1, 2007 through 2009, he was a marketing manager with A Field Consulting Ltd., a company that provides consulting services for small and middle sized companies seeking to go public. From November 1994 through January 2004, he was Vice General Manager of China Shipping and Vice General Manager of Rich Shipping Co., Ltd. From September 1993 through November 1994, he was Marketing Manager of Barako Shipping Co., Ltd. From February 1991 through August 1993, he was Marketing Supervisor of UDS Distribution Services Co., Ltd., Jardine Group. From October 1989 through February 1991, he was Marketing Manager of Toyota of Durata, California. Mr. Mo received a Degree in Education from Ricks College (Idaho) in 1985 and a Degree in Market Management and Academician in Accounting from Brigham Young University in 1988. Mr. Mo was nominated as a director for his experience in marketing and accounting.

 

Gang Yin
Independent Director 

Mr.  Gang Yin, age 53, has experience in banking and finance matters. He has been Deputy General Manager of AUNEW Group Holdings Pty Ltd. and General Manager of Health Sharing Group Pty Ltd since March 2010.   From January 2009 to February 2009, he was General manager (Business Development ) of DC Global Mining Pty Ltd. From July 2008 to December 2008, he was Vice President (China) of Once Australia Pty Ltd.  From February 2006 to June 2008, he was Deputy General Manager of Shanghai Puji Investment and Management Co., Ltd. From October 2003 to January 1, 2006, he was Executive President of Ananda Travel Service (Australia) Pty. From July 1998 to April 2003, he was employed by Bank of China Australia as Manager of Risk Management and as Head of Corporate and Individual Finance.  Mr. Yin received a Master of Law degree in 1988 and Bachelor of Arts degree in 1983 from Wuhan University. Mr. Li was nominated as a director because of his management experience.

 

Eliza Siu Yuk Lee
Independent Director 

Mrs. Eliza Siu Yuk Lee, age 55, founded Equal Glory Limited, a company which since October 2014 has provided advisory and consulting services to corporations in connection with public offerings, re-organizations, mergers and acquisitions. From September 2004 to September 2014, Mrs. Lee was Executive Director of China Infrastructure Investment Limited, a company listed on the Stock Exchange of Hong Kong Limited (0600.hk). From April 1986 to September 2004, Mrs. Lee served in various capacities at Pearl Oriental Corporation Limited, a company listed on the Stock Exchange of Hong Kong Limited (0988.hk), initially as director of sales & marketing and then Executive Director. Mrs. Lee received a Bachelor’s degree in Business Administration from the University of East Asia, Macau in August 1992 and a Master’s degree in Business Administration from Murdoch University in 1998. Mrs. Lee was nominated as a director because of her experience with publicly traded corporations.

 

Jamie Tseng

Independent Director

Mr. Jamie Tseng, Age 62,has served as Chairman of Brightening Lives Foundation since 2015. From November 2011 to February 2015, Mr. Tseng was the Executive Vice President of Pacific Energy Development Inc. (NYSE: PED). From January 2009 to August 2010, Mr. Tseng was the Executive Vice President of Camac Energy International (AMEX: CAK). From August 2005 to January 2009, Mr. Tseng was the Managing Director and Executive Vice President of Pacific Asia Petroleum Inc. (AMEX:PAP). From August 2003 to August 2005, Mr. Tseng was the Chief Financial Officer and Vice President of Histostem Inc. From February 2000 to August 2003, Mr. Tseng was the Executive Vice President of General Energy Technologies Inc.  From January 1998 to August 2000, Mr. Tseng was the Vice President of Multacom Telecommunication Inc. From January 1995 to January 1998, Mr. Tseng was the President of Interjet International. From January 1992 to January 2002, Mr. Tseng has served for Fullerton Chinese Culture Association. Mr. Tseng received a Bachelor’s degree of Arts and graduated from Soochow University in 1976 with the specialty of Accounting.  Mr. Tseng was nominated as a director because of his experience in finance and accounting.

 

Committee Composition

 

Director

Audit Committee

Compensation Committee

Nominating Committee

Ping Wang

     

Hanying Li

     

Guolan Li

     

Eliza Lee

 

 

Gang Yin

 

 

 

Zihui Mo

 

 

Jamie Tseng